האמת על דבקון

ינואר 12, 2022 0 Comments

אתה יכול לקרוא לזה הגורר של המלך הזקן, סמל מיני, סמוי עם פוריות או קסם מזל טוב לעדר חלב. הוא שימש כתרופה נגד רעל, מדכא אש, הגנה מפני רוחות רעות, משכך כאבים לדלקת מפרקים שגרונית וכמתנת שלום בין שכנים לוחמים. השיח הטפילי הזה עם פירות יער לבנים דביקים התנער איכשהו מעברו המוצל כדי להפוך למסורת של חג המולד שלנו. אבל זו, אחרי הכל, עונה של מיתוס, אגדה, ולהאמין.

היום הדבקון, למרות שהוא לא בדיוק מקף את האולמות שלנו, תלוי מעל פתחים כדי לפתות זוג להחליף נשיקה. ושכחנו אפילו את משמעות שמו.

השם נגזר אולי מהאמונה העתיקה לפיה הדבקון הופץ מלשלשת ציפורים, אמונה הקשורה לעיקרון המקובל אז, לפיו חיים יכולים לנבוע מגללים באופן ספונטני. נצפה בימי קדם שדבקון היה מופיע לעתים קרובות על ענף או ענף שבו ציפורים השאירו צואה. "מיסטל" היא אחת מהמילים האנגלו-סכסיות ל"גללים", ו"שיזוף" הוא "ענף". אז, דבקון פירושו "גללים-על-ענף". לא שם שבדרך כלל יעודד מחשבות על רומנטיקה.

נשיקות מתחת לדבקון היו נהוגות בפסטיבל שבתאי היווני כדי להעניק פוריות והגללים שמהם חשבו שהדבקון נובע זכה לכבוד בזכות כוחו המעניק חיים. מהתקופות הקדומות ביותר הדבקון היה אחד הצמחים הקסומים, המסתוריים והקדושים ביותר של הפולקלור האירופי.

סקנדיבנים נהנים להתנשק מתחת לדבקון. בימים מוקדמים יותר הם קשרו את הדבקון עם האלה פרייה ואת התפקיד שמילא במותו של בנה, בלדור היפה. פעם חלם בלדור חלום על מותו שלו, ובתזזית בחרדה ביקשה פרייה מכל הדברים, חיים ומתים, לא לפגוע בו. היא קיבלה את ההבטחה הזו מכל דבר באלמנטים, אבל הדבקון, טפיל, לא היה חלק מהאוויר או האדמה. אבוי! התעלמו מזה! לוקי הטריקסטר גילה זאת עד מהרה, ועשה חץ מהשיח הקטן. הוא הונה את בוד העיוור המסכן לירות בחץ לעבר בלדור – עם התוצאה הבלתי נמנעת. הדבקון התאבל על חלקו בטרגדיה, בכה עד שהגרגרים האדומים שלו החווירו, ופרייה סלחה לצמח בנשיקה. ויקינגים השתמשו בענף כדי לסמל שלום.

דבקון מעניין במיוחד מבחינה בוטנית מכיוון שהוא טפיל חלקי. המסורת הצרפתית אומרת לנו שהדבקון הוא רעיל מכיוון שהוא גדל על עץ ששימש להכנת הצלב של ישו. בגלל זה, הוא היה מקולל ונמנעה ממנו מקום לחיות ולגדול על פני האדמה, נידון לנצח להיות טפיל.

הדבקון של האלון הקדוש היה קדוש במיוחד עבור הדרואידים הקלטים העתיקים. הטקס של כריתת הדבקון סימל את הוצאת המלך הזקן על ידי יורשו. הדבקון נחשב זמן רב כסמל מיני והן כ"נשמה" של האלון. הוא נאסף הן באמצע הקיץ והן בחורף, והמנהג להשתמש בדבקון לקישוט בתים בחג המולד הוא הישרדות של מסורת זו.

בימי הביניים ענפי דבקון נתלו מהתקרות כדי להרחיק רוחות רעות והונחו מעל דלתות הבית והאורווה כדי למנוע כניסת מכשפות. חקלאים היו נותנים את חבורת הדבקון של חג המולד לפרה הראשונה שהמליטה בשנה החדשה ובכך הביאו מזל טוב לכל העדר.

מאמינים שגם דבקון מוריד את לחץ הדם, משפר את זרימת הדם ומקל על הכאב של דלקת מפרקים שגרונית, למרות שהשפעות אלו לא אושרו מדעית. בחלק מטיפולי הרפואה האלטרנטיבית, הדבקון משמש כטיפול ארוך טווח למניעת התקשות העורקים.

אם תנתק את הדבקון בחג המולד הזה, אנא פעל לפי כללי ההתנהגות הנכונים: גבר צריך לקטוף פירות יער כשהוא מנשק אישה מתחת לדבקון, וכאשר הגרב האחרון נעלם, לא אמורות להיות יותר נשיקות! זכרו שאישה לא נשואה שלא התנשקה מתחת לסניף תישאר רווקה עוד שנה, ותמיד תשרוף את דבקון חג המולד בלילה השנים עשר שמא כל הזוגות שהתנשקו מתחתיו לא יתחתנו לעולם.

בוא, נשק אותי מתחת לזבל-על-ענף והרם את הכוס שלך לדבקון וחג מולד שמח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *